Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, görevinden istifa ettirilen eski başkan Melih Gökçek hakkında ortaya attığı milyonlarca liralık hafriyat yolsuzluğu iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

Print Friendly, PDF & Email

Ankara’da metal yorgunluk gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifası istenen ve görevini bırakan Melih Gökçek’in ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başına geçen Mustafa Tuna, önceki gün A Haber televizyon kanalında katıldığı bir programda Melih Gökçek hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Mustafa Tuna, belediye gelirlerinin her geçen gün daha çok arttığını belirtirken “özellikle hafriyat gelirlerini devraldıktan sonra gözle görünür bir artış söz konusu.

Daha önce aylık 30 bin lira olan hafriyat gelirleri, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile aylık 15 milyon liraya ulaştı” ifadelerini kullanmıştı. Tuna’nın açıklamalarının ardından sosyal medyada görevinden alınan Melih Gökçek’in hafriyat işlerinde yolsuzluk yaptığı iddialarına neden oldu.

Yolsuzluk iddialarının üzerine istifası alınan eski başkan Melih Gökçek, dün sabah sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

 

 

“OSMANLISPOR’A DESTEK İÇİN”

Belediye Başkanı Tuna’nın aylık 30 bin TL olan hafriyat gelirlerinin 15 milyon TL’ye ulaştığı açıklamasını yazarak “resmen kendisini vatandaşın gözünde hırsız ilan ettiğini” belirten” Melih Gökçek, “Tuna’nın attığı tweet’in altındaki yorumları okuyunca kan beynime sıçradı… Ancak cevap vermezsem, bu suçlamayı kabul etmiş olacağım. Verdiğim cevabın bir nefsi müdafaa olduğunu parti yönetiminin anlayışla karşılayacağı ümidiyle, konuyu detaylı olarak anlatmak isterim” dedi.

Gökçek, hafriyat işinin belediye tarafından Anfa’ya ihale edildiğini, Anfa’nın da işi yıllık bir milyon 320 bin TL’den Osmanlıspor’a ihale ettiğini kaydetti.

“MUSTAFA TUNA YALAN SÖYLÜYOR”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın gelir mukayeselerinin ‘külliyen yalan’ olduğunu belirten Melih Gökçek, Ankara’da hafriyat işinin dört aydan beri büyükşehir belediyesi ve bağlı kuruluşu Anket AŞ tarafından yapılmakta olduğunu paylaştı. Hafriyat paralarının büyükşehir veznesine yattığını, hafriyat hizmetini Anket AŞ’nin verdiğini ifade eden Gökçek, Tuna’nın ayda 15 milyon hafriyat geliri açıklamasına, özetle şu yanıtları verdi:

 

“Yani dört ayda 60 milyon gelir elde etmiş olmalıdır. Bu yılda 180 milyon demektir. Bu rakam Tuna’nın yalanıdır. Benim öğrendiğime göre Tuna zamanında, 4 aylık toplam hasılat tamı tamına 22 milyon 300 bin TL’dir Yani ortalama aylık 5,5 milyondur. Şimdi bu hesapta Tuna’nın en büyük kurnazlığı hasılatı yazarken masrafı gizlemesidir. Çünkü masraf Anket AŞ tarafından yapılmakta ve her ay büyükşehir belediyesine fatura edilmektedir. Şimdi sayın Mustafa Tuna’ya sorum. Siz 40 milyon gelirle 60 milyon masrafı nasıl karşılayacaksınız? Belediyenin 20 milyon kamu zararını kim ödeyecektir?Ayrıca yasal olmayan yoldan yaptığınız hafriyat iptali ile, Sayıştay’ca kamu zararı tespit edilirse, bunu cebinizden karşılayacak mısınız? Ayrıca bu konuda Twitter’da iftira atan kim varsa (Mansur Yavaş dahil) mahkeme de hesaplaşacağız.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan bu olayla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Cumhuriyet gazetesi muhabiri “Konu hakkında soruşturma olup olmadığı” sorusu üzerine, “Henüz bir soruşturma açmadık. Konuyu inceleyip duruma göre bakacağız” dedi.

ihale hukuku
Tarih
ihale konusu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, görevinden istifa ettirilen eski başkan Melih Gökçek hakkında ortaya attığı milyonlarca liralık hafriyat yolsuzluğu iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.
Rating
51star1star1star1star1star
Share