kamu alım ihalelerinde reform ifadeleri kapsamında Hazırlanan kitapçıktan notlar

image_pdfimage_print
62/ 100

Ekonomide reform olarak kamuoyuna açıklanan pakette, kamu alım ihalelerinde reform ifadeleri kapsamında Hazırlanan kitapçıkta,

Kamu Alımları: 72 maddelik Kamu İhale Kanunu 2002 den günümüze kadar 192 kez değişti

“4734 sayılı Kamu İhale Yasasındaki istisnalar, önemli ölçüde azaltılacağı Muhafaza edilen istisnalar da düzenli olarak izlenecek ve denetlenecektir” denilmektedir.

Bu arada kamu ihale yasasında yapılacak düzeltmelerin ekonomik reformların kapsamında olacağı belirtildi.

Özellikle AB’nin mevcut yasada yer alan, yerli sermaye lehine, ayrıcalıkların kaldırılması talebi üzerinde duruluyor. Aynı kapsamda kamu ihale yasasında eşit rekabeti sağlamak adına, eskiye dönüş anlamında bazı değişiklikler olacağı da konuşuluyor.

AB’nin büyük önem verdiği yeşil ekonomi dönüşümü konusunda bazı maddelerin de reform kapsamında yer alacağı ifade edilmekte.

AB’nin bu konudaki ortak uygulama için Türkiye’den uyum talepleri var ve bu konudaki yasal değişiklikler daha çok AB’nin itirazlarını gidermek için yapılacak.

Bu konuyla Ticaret Bakanlığının çalıştığı, bazı maddelerin ortaya çıktığı ama içerik olarak yeşil ekonomiyi ve teknolojik değişimi benimseyen değil, sadece itirazları giderecek düzenlemeler olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor

 

 

image_pdfimage_print