Ülke genelinde hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde görev yapmaya devam eden taşeronlar ile ilgili olarak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Maaşlarının habersizce düşürülmesine karşın taşeronlar için Yargıtay’dan müjdeli bir karar çıktı.Taşeron İşçiden Habersiz Maaşlar Düşürülemez!Taşeronlar işe başlamadan önce iş akdi imzalayarak gerekli alanlarda personel olarak görev alıyor.

İşçinin çalıştığı süreç boyunca geçerli olan kanuni müeyyide ise yasalara aykırı olmamak kaydı ile bahsi geçen iş sözleşmesi olmaktadır.

Taşeron işçiler süreç içerisinde herhangi bir farklılığa maruz kaldıklarında gerekli yasal yollara başvuru yaparak ve mahkemeye giderek iş sözleşmesini kanıt olarak gösterip hak sahibi niteliğinde müşteki  sıfatı ile davacı olabiliyor.

Yargıtay’dan KararSöz konusu duruma örnek olarak yaşanan bir vakada olay mahkemeye intikal ettikten sonra Yargıtay’dan taşeron işçi lehine karar çıkması ile Türkiye genelinde uygulanabilecek bir emsal kararın beyan edildiği kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Taşeron işçiden habersiz olarak 2009 yılının son gününde alınan bir karar ile maaşında düşüşe karar veren işverenler hakkında açılan davada işçi haklı bulundu.

Yazılı Belge Şart!Bu durumlarda asıl olan kararın belirleyici unsuru olarak taşeron işçinin yazılı muvakkatinin olmaması referans alındı ve emsal durumlarda işverenlerin haklı görülmesi için muhakkak surette işçinin ıslak imza ile imzaladığı bir kabul kağıdının bulunması gerektiği;

aksi takdirde işçinin istifa hakkının ve kıdem ile ihbar tazminatının tahsili hakkı bulunduğu beyan edildi. Kaynak: Yargıtay’dan taşeronlar için müjdeli maaş kararı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz